Rwa kulszowa

    Rwa kulszowa to problem, z którym boryka się wielu z nas. Często dopada nas ona, a my nie mamy w ogóle pojęcia, co z nią zrobić i jak sobie z nią poradzić. Czy może udać się na leczenie, czy wystarczy domowa, zapobiegawcza i lecząca objawy kuracja? Czym jednak w ogóle ona jest i czy można samemu sobie z nią poradzić? Oto jej krótka charakterystyka i kilka pomysłów na pozbycie się jej.

    Czym jest rwa kulszowa?

    Rwa kulszowa to podrażnienie korzeni nerwów rdzeniowych, które objawia się bardzo silnym bólem dolnej części kręgosłupa. Ból ten jednak może promieniować przez pośladki aż do łydek, a nawet (choć bardzo rzadko) aż do stóp. Zwykle atakuje nagle, kiedy najmniej jej się spodziewamy, dlatego warto wiedzieć, czym ona dokładnie jest, jak można jej zapobiec oraz jeśli już wystąpi, to jak ją najszybciej wyleczyć.

    Rwa kulszowa potrafi bardzo utrudniać codzienne czynności i niestety, może coraz częściej przytrafiać się wraz z wiekiem.  Zazwyczaj atakuje między innymi z powodu tego, iż wcześniej niezbyt dbaliśmy o swój kręgosłup. Innymi przyczynami mogą być też jednak: ciąża, nagłe oziębienie ciała lub niedobór wapnia. Jak już nas zaatakuje, zwykle trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czasami jednak rwa kulszowa potrafi stać się przewlekła.

    Jak można sobie z nią poradzić?

    Jest bardzo wiele sposobów na poradzenie sobie z rwą kulszową. Żeby zapobiec jej atakowi, należy przede wszystkim unikać wszelkich sytuacji obciążających bardzo mocno kręgosłup, dodatkowo może też pomóc zmniejszenie masy ciała. Warto również wziąć pod uwagę wybór odpowiedniego materaca do łóżka, w którym śpimy.

    Sen jest bardzo ważny dla naszego organizmu, ponieważ jest to czas na regenerację. Powinien być to więc przyjemny czas i maksymalnie relaksujący zarówno dla nas samych – jeśli chodzi o samopoczucie, jak i dla naszego organizmu. Po przebudzeniu nie powinniśmy bowiem czuć żadnego bólu. Wybór odpowiedniego materaca do budowy naszego ciała jest zatem ogromnie ważny, jeśli chcemy zapobiec rwie kulszowej.

    W celu zapobiegania możemy też dodatkowo wykonywać odpowiednie  (przy okazji także swoją kondycję) ćwiczenia, jeśli jednak nie wiemy jakie ćwiczenia najlepiej jest wykonywać, warto skonsultować się w tej sprawie z fizjoterapeutą. Kiedy natomiast rwa kulszowa już nas zaatakuje, możemy wspomóc się lekami przeciwbólowymi, rozkurczowymi czy przeciwzapalnymi, żeby chociaż trochę złagodzić jej objawy. Rwę kulszową można także leczyć z pomocą specjalistycznych sprzętów medycznych, na przykład ultradźwiękami, laseroterapią bądź za pomocą pola magnetycznego. Jeśli dopada nas rwa kulszowa, najlepiej jest udać się do lekarza po poradę oraz w celu ustalenia jej przyczyn. Dzięki temu uzyskamy na pewno fachową pomoc, a być może nawet skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne lub fizykoterapeutyczne, które pomogą nam ją wyleczyć.