opalanie
  • Badania
  • Wpis dodał PolskieZnaki
  • 20 lipca, 2022
  • 0

Gdy tylko zaczynają się ciepłe miesiące, wiele osób wychodzi na długie spacery, aby cieszyć się letnim słońcem. Jednak ta dzienna dawka witaminy D nie jest pozbawiona ryzyka. Oparzenia słoneczne i skumulowana ekspozycja na promienie UV (ze słońca lub solarium) mogą powodować wiele problemów skórnych, w tym nawet prowadzić do rozwoju nowotworów. Jak więc korzystać ze słonecznej aury w bezpieczny sposób?

Dlaczego warto chronić się przed słońcem?

Czerniak jest jednym z najczęstszych rodzajów raka w krajach wysoko rozwiniętych, a do tego jest  bardzo niebezpieczny – w przypadku punktowych zmian śmiertelność to około 20-30%, z kolei przy większym obszarze zabija aż w 60% przypadkach. Dodatkowo warto zauważyć, że liczba pacjentów z każdym rokiem znacznie się zwiększa i w ciągu 10 lat wzrosła dwukrotnie. Związane jest przede wszystkim ze zmianami klimatycznymi – gorące miesiące to już nie tylko lipiec i sierpień, a wysokie temperatury wymuszają odgrywanie większych partii ciała.

Na szczęście istnieją kroki, które można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko związane z wystawieniem się na działanie promieni słonecznych.

Podstawowe zasady ochrony skóry

Sprawdzaj wskaźniki UV

Jeśli promieniowanie UV jest wyższe niż 3, sugeruje się podjęcie kroków w celu ochrony skóry. Indeks UV można znaleźć w aplikacji pogodowej na telefonie lub w dowolnym miejscu, w którym podawane są bieżące informacje.

Pozostań w cieniu w południe

W zależności od lokalizacji największa aktywność słońca może się różnić, ale zazwyczaj jest to od 11:00 do 15:00. Należy zwrócić uwagę na fakt, że w ostatnich latach w godzinach popołudniowych często można zaobserwować wzrost temperatury (szczególnie w miastach), więc warto chronić się przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych nawet do godzin wieczornych.

Używaj kremu z filtrem SPF

Kremy z ochroną SPF to absolutna konieczność latem. Im wskaźnik jest wyższy, tym lepsze zabezpieczenie oferuje. Minimalny filtr to SPF 15, jednak na twarz, zmiany skórne i inne wrażliwe miejsca warto nałożyć krem o SPF 50. Trzeba też sprawdzić, czy kosmetyk daje kompleksową ochronę przed promieniem UV, czyli czy ma składniki pozwalające na blokowanie UVA i UVB.

Noś okulary przeciwsłoneczne

Planując ochronę przeciwsłoneczną, zapomina się o oczach. Jednak czerniak może wpływać na ten organ, podobnie jak na skórę. Konieczne jest jednak zainwestowanie w okulary, które odbijają promieniowanie, a nie wyłącznie przyciemniają – te drugie są niebezpieczne dla zdrowia i bezwzględnie należy ich unikać.

Kontroluj zmiany skórne

Zmiany takie jak nowe pieprzyki lub przebarwienia powinny być pod stałą obserwacją. Czerniaka na tle innych niegroźnych plamek wyróżnia:

  • asymetria – z jednej strony zmiana może być większa;
  • granica –  poszarpana lub niespójna;
  • kolor – nierównomierny (czerwony, czarny, brązowy);
  • średnica – większa niż 6 mm;
  • wzrost – czerniak rozszerza się, zmienia ułożenie i kolor.

Gdy tylko zaistnieje cień podejrzeń o to, że dana zmiana skórna może być czerniakiem, należy bezzwłocznie zgłosić się do dermatologa!

Podejmij dodatkowe środki ostrożności

Rak skóry może dotyczyć każdego, jednak najczęściej pojawia się u osób, które mają:

  • jasną skórę, która łatwo ulega poparzeniom lub piegom;
  • zielone lub niebieskie oczy;
  • rude lub blond włosy;
  • historię rodzinną raka skóry;
  • podeszły wiek.

W przypadku tych osób konieczna jest wzmożona ostrożność, stosowanie skutecznych oraz przetestowanych kosmetyków z SPF, a także częstsze wizyty u dermatologa w celu monitorowania wszelkich zmian skórnych.

Dodaj komentarz

Państwa adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *