Badania po 50

    Badania po 50? Jakie warto wykonać? Będąc po pięćdziesiątce, można cieszyć się idealnym zdrowiem i mieć lepszą kondycję niż niejedna dwudziestoletnia osoba. Jednak po przekroczeniu tego wieku warto wybierać się cyklicznie na badania, które pozwolą szybko zdiagnozować przeróżne choroby i niepokojące stany. Wystarczy poświęcić na nie jeden dzień, by uniknąć poważnych problemów w przyszłości.

    Badania po 50. dla wszystkich

    Badania przesiewowe

    Za najistotniejsze testy, które są zalecane dla wszystkich w wieku 50 lat, uznaje się badania przesiewowe, szczególnie te w kierunku raka okrężnicy. Choroba ta jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w wysoko rozwiniętych krajach, a jednak nadal rzadko się o niej mówi. Kiedy kończy się 50 lat, szansa na pojawienie się tego typu schorzenia drastycznie wzrasta. Najczęściej zalecanym testem jest kolonoskopia, chociaż istnieją inne opcje. Warto więc zapytać swojego lekarza, który test przesiewowy jest najlepszy dla danej osoby.

    Kontrola wagi

    Wraz z wiekiem większość ludzi zaczyna przybierać na wadze, nawet jeśli nie zmienia nic w swoich przyzwyczajeniach żywieniowych. Nadwaga naraża na wysokie ryzyko zachorowania na wiele chorób – dotyczą one wszystkich układów, w tym sercowo-krwionośnego czy kostnego.

    Ciśnienie krwi

    Nieleczone nadciśnienie jest wyniszczające dla całego organizmu: wpływa na serce, mózg, oczy i nerki. Samo badanie jest proste, tanie i szybkie, dlatego nie warto odkładać go „na później”.

    Poziom cholesterolu

    Kontrolowanie poziomu cholesterolu może wydłużyć życie i pomaga w uniknięciu śmiertelnych stanów, takich jak zawał serca czy udar.

    Poziom cukru

    Nieleczona cukrzyca może zniszczyć zdrowie, powodując choroby serca, niewydolność nerek i ślepotę. Badanie poziomu cukru we krwi należy wykonywać na czczo, a zajmuje ono jedynie 5 minut.

    Stan skóry

    Z wiekiem skóra wiotczeje i staje się bardziej podatna na patologiczne zmiany. Należy regularnie sprawdzać ją pod kątem nietypowych plam lub pieprzyków. Jeśli zauważy się coś nowego lub niepokojącego, trzeba skontaktować się z lekarzem.

    Badania dla kobiet

    Menopauza jest niezwykle wyczerpującym stanem dla organizmu kobiety, podczas którego zachodzi wiele nietypowych zmian. Konieczne jest więc skontrolowanie ich pod względem nieprawidłowości. Do najważniejszych badań ginekologicznych należy cytologia. Ta w połączeniu z testem na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) może wydłużyć okres między badaniami przesiewowymi w kierunku raka szyjki macicy.

    W wieku 50 lat wszystkie kobiety powinny rozpocząć rutynowe badania mammograficzne, aby wykryć wszelkie wczesne objawy raka piersi. Lekarz może powiedzieć, jak często należy powtarzać test.

    Warto także regularnie odwiedzać endokrynologa, ponieważ zaburzenia w pracy tarczycy są niezwykle częste i rzutują one na cały organizm – wpływają m.in. na problemy z układem trawiennym i kostnym.

    Badania dla mężczyzn

    W przypadku panów niezwykle istotne jest badanie przesiewowe w kierunku raka prostaty. W rzeczywistości powinno wykonać się je szybciej – eksperci sugerują, by już w wieku 30 lat skontrolować ten organ. Jednak po 50. roku życia należy odwiedzać lekarza przynajmniej co 2-3 lata.